0

Prep Track &Amp; Field Results

For Klickitat, Lyle/Wishram and Trout Lake/Glenwood

CONDON INVITATIONAL

TRACK & FIELD MEET

— 13 teams —

At Condon (Ore.) HS

Saturday, April 12

LYLE/WISHRAM (L) and

KLICKITAT (K) BOYS RESULTS

100 — 3, Jonavan Jim (L), 11.87 [PR]. 12, Nolan Smith (L), 12.99 [PR]. 14, Steven McClusky (L), 13.03 [PR]. 200 — 6, Matthew Brewer (K), 26.48 [PR]. 8, Aaron Churchwell (L), 26.99 [PR]. 9, Kyle Murphy (L), 27.86 [PR]. 400 — 1, Robert Phelps (L), 54.04. 13, Brian Neifert (L), 1:04.14 [PR]. 15, Rodger Lambert (K), 1:06.20 [PR]. 800 — 1, Herschel Sanchey (K), 2:07.88. 8, McClusky (L), 2:43.08. 9, R. Lambert (K), 2:50.80. 13, Francisco Martinez (L), 3:07.96 [PR]. 1500 — 1, Sanchey (K), 4:27.33. 8, Martinez (L), 6:36.65

3000 — 1, Sanchey (K), 10:04.25. 4, Neifert (L), 12:26.10 [PR]. 7, Smith (L), 14:38.85 [PR]. 110 HH — 2, Henry Matai (L), 16.04 [PR]. 4x100 Relay — 1, Lyle/Wishram (Jim, Matai, Jim Price, Phelps), 47.82. 4x400 Relay — 1, Lyle/Wishram (Price, Phelps, Matai, Jim), 3:43.79. Shot Put — 2, Mike Murphy (L), 43-7 [PR]. 5, Jim Price (L), 40-8. 7, Churchwell (L), 39-0 [PR]. 19, Christopher Lambert (K), 29-1. Discus — 3, M. Murphy (L), 117-6. 5, Matai (L), 101-6. 6, Churchwell (L), 93-2.

Javelin — 8, Jim (L), 117-9 [PR]. 10, K. Murphy (L), 110-6. 15, C. Lambert (K), 103-8. 22, Brewer (K), 83-3. 24, R. Lambert (K), 74-0 [PR]. HJ — 6, M. Murphy (L), 5-2 [PR]. 7, Phelps (L), 5-0 [PR]. LJ — 5, Jeromie Mason (K), 18-1. 8, Neifert (L), 16-3 [PR]. 10, K. Murphy (L), 15-8 [PR]. 13, C. Lambert (K), 15-0.5 [PR]. 15, McClusky (L), 14-6.5 [PR]. TJ — 3, Mason (K), 35-4. 6, Brewer (K), 34-1. 7, K. Murphy (L), 31-8 [PR]. 8, Neifert (L), 31-6 [PR].

LYLE/WISHRAM (L) and

KLICKITAT (K) GIRLS RESULTS

100 — 2, Teaera Churchwell (L), 13.16. 12, Holly England (L), 14.76 [PR]. 200 — 2, Churchwell (L), 27.71 [PR]. 7, England (L), 31.60 [PR]. 400 — 1, Churchwell (L), 1:03.60 [PR]. 100 HH — 2, Samantha Brewer (K), 16.50. 300 LH — 1, Brewer (K), 53.62 [PR].

Shot Put — 3, Brittney Price (L), 27-1.5 [PR]. Discus — 6, Price (L), 62-7. Javelin — 2, Price (L), 97-2 [PR]. HJ — 1, Brewer (K), 5-2 [PR]. LJ — 1, Churchwell (L), 13-0 [PR]. 9, England (L), 11-1.5. TJ — 1, Brewer (K), 33-1.5 [PR].

PORTLAND CHRISTIAN INVITATIONAL

TRACK & FIELD MEET

— 19 teams —

At Portland Christian (Ore.) HS

Saturday, April 12

TROUT LAKE/GLENWOOD BOYS RESULTS

100 — 8, Kyle Webberly, 12.58. 400 — 6, Mikael Dick, 55.20. 1500 — 13, Alec England, 4:54.24 [PR]. 21, Todd Wells, 5:12.08 [PR]. 110 HH — 4, Tyler Cope, 17.07 [PR]. 4x100 relay — 7, Trout Lake/Glenwood (Webberly, Morgan Smith, Kristian Rubesh, Dick), 49.41.

4x400 relay — 6, Trout Lake/Glenwood (Dick, Luke Larson, Cope, Webberly), 3:51.63. Javelin — 22, Eli Caudillo, 83-3. PV — 2, Luke Larson, 12-0 [Equals PR]. 7, Donny Woodruff, 9-6 [Equals PR]. LJ — 10, Cope, 17-1. 26, Nicky Rubesh, 14-1.

TROUT LAKE/GLENWOOD GIRL RESULTS

100 — 5, Anna Schmid, 13.82 [PR]. 200 — 3, Liz Vogt, 28.31. 800 — 1, Neola Putnam, 2:28.32. 13, Holly Phares, 3:20.07. 1500 — 1, Putnam, 5:13.46. 2, Emily Paxson (T), 5:21.91. 3000 — 1, Paxson, 12:05.09. 3, Jessie Robertson, 12:41.46 [PR].

100 HH — 2, Schmid, 17.86. 300 LH — 1, Schmid, 49.65. 7, Megan Anderson, 55.78. 4x100 relay — 4, Trout Lake/Glenwood (M. Anderson, Schmid, Kindra VanLaar, Stephanie Anderson), 56.13. 4x400 relay — 2, Trout Lake/Glenwood (M. Anderson, VanLaar, Putnam, Schmid), 4:33.36.

Shot put — 6, Dave’y Lumley, 31-1. Discus — 2, Lumley, 107-1. Javelin — 4, Lumley, 100-5. 19, Julie Holm, 73-7 [PR]. HJ — 1, Vogt, 4-8 [PR]. PV — 1, VanLaar, 8-6. LJ — 2, Vogt, 14-6.5. 9, Katie Welch, 12-11.5.

PANTHER TWILIGHT INVITATIONAL

TRACK & FIELD MEET

— 8 teams —

At Washougal HS

Friday, March 28

TROUT LAKE/GLENWOOD GIRLS RESULTS

400 — 3, Neola Putnam, 1:04.04. 1600 — 7, Jessie Robertson, 6:14.00 [PR]. 3200 — 4, Putnam, 12:06.00 [PR]. 100 HH — 6, Anna Schmid, 18.08. 4x100 relay — 3, Trout Lake/Glenwood (Katie Welch, Schmid, Kindra VanLaar, Megan Anderson), 55.68. Shot put — 6, Dave’y Lumley, 29-3.5. 8, Kaylene Tyndall, 26-7.25 [PR]. HJ — 5, Liz Vogt, 4-6. PV — 2, VanLaar, 8-6. LJ — 3, Vogt, 15-1 [PR]. 10, Welch, 12-3.

TROUT LAKE/GLENWOOD BOYS RESULTS

100 — 8, Kevin Hillstrom, 13.87. 400 — 3, Mikael Dick, 53.96. 1600 — 14, Todd Wells, 5:43.00 [PR]. Discus — 2, Tylynn Scoggins, 126-6 [PR]. Javelin — 10, Scoggins, 103-7. 16, Eli Caudillo, 82-4. PV — Kristian Rubesh, 11-0 [PR]. LJ — 12, Tyler Cope, 16-1. 14, Nicky Rubesh, 14-4.5.

STANFIELD INVITATIONAL

TRACK & FIELD MEET

— 9 teams —

At Stanfield (Ore.) HS

Tuesday, April 1

LYLE/WISHRAM GIRLS RESULTS

100 — 2, Teaera Churchwell, 13.49. 8, Lisa Donath, 14.43. 200 — 1, Churchwell, 28.68. 2, Donath, 29.37. 6, Jessica Meier, 30.81. 800 — 2, Elisa Carneiro, 3:01.52. 4x100 relay — 1, Lyle/Wishram (Holly England, Meier, Donath, Churchwell), 56.2. Shot put — 4, Lexi Becker, 27-10. Discus — 8, Brittney Price, 64-1. Javelin — 4, Price, 82-6. 5, Becker, 81-0. LJ — 1, Donath, 14-11. 7, England, 12-10.

LYLE/WISHRAM BOYS RESULTS

100 — 3, Jonavan Jim, 11.96. 400 — 2, Robert Phelps, 54.22. 3, Jim Price, 55.72. 800 — 6, Brian Neifert, 2:37.18. 1500 — 5, Neifert, 5:31.0. 110 HH — 1, Henry Matai, 16.84. 300 IH — 3, Philip Fredriksson, 48.43. Shot put — 2, Price, 42-9. Discus — 2, Matai, 109-4. Javelin — 6, Kyle Murphy, 121-10. PV — 1, Phelps, 10-0. TJ — 7, K. Murphy, 29-8.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment