0

Prep Track &Amp; Field Results

Various Meets

29th ANNUAL AL McKEE

COLUMBIA GORGE INVITATIONAL

TRACK & FIELD MEET

— 9 teams —

At Stevenson HS

Saturday, April 19

BOYS RESULTS

Toutle Lake (TL) 139, Hockinson (H) 97, Columbia High (WS) 95.5, Washougal (W) 88, Stevenson (S) 66, Trout Lake/Glenwood (TG) 59, Corbett, Ore. (C) 56.6, Onalaska (O) 29, Toledo (T) 13.

100 — 1, Jeran Delapp (TL), 11.37. 4, Jarin Ladiges (WS), 11.80 [PR]. 6, Enrique Granados (WS), 12.16 [PR]. 15, Kevin Hillstrom (TG), 14.09. 200 — 1, Delapp (TL), 23.3. 2, Kyle Earls (WS), 24.03 [PR]. 5, Mikael Dick (TG), 25.07. 7, Evan Nystrom (WS), 25.30 [PR]. 400 — 1, Scott Nado (C), 50.71. 7, Dick (TG), 55.98. 8, James Peterson (WS), 58.05 [PR]. 9, Neal LaGrander (WS), 59.09. 110 HH — 1, Tyler Cope (TG), 16.78 [PR]. 7, Jenson Ladiges (WS), 18.99 [PR].. 800 — 1, John Merriman (W), 2:17.69. 4, Alec England (TG), 2:22.39 [PR]. 6, Miguel Reyes (WS), 2:29.74.

300 IH — 1, Tim Kelley (TL), 43.13. 5, Cope (TG), 46.40 [PR]. 1600 — 1, Matt Porter (H), 4:56.85. 3, England (TG), 5:18.50 [PR]. 4, Reyes (WS), 5:27.54. 3200 — 1, Porter (H), 10:38.88. 4x100 relay — 1, Columbia High (Earls, Granados, Luis Roque, Ja. Ladiges), 45.60. 4, Trout Lake/Glenwood (Cope, Morgan Smith, Luke Larson, Dick), 50.33. 4x400 relay — 1, Columbia High (Earls, Roque, Granados, Ja. Ladiges), 3:43.84. 2, Corbett, 3:46.81. TJ — 1, Taylor Schnebly (TL), 40-5. 3, Peterson (WS), 38-8 [PR]. 6, William Ward (WS), 35-11.5. 8, Kristian Rubesh (TG), 34-7.5 [PR].

Shot put — 1, Jarin Ladiges (WS), 41-3.5. 3, Ty Plummer (WS), 35-9. HJ — 1, Calvin Garrett (WS), 5-8. Discus — 1, Dallas Queen (C), 108-10.5. 3, Tylynn Scoggins (TG), 106-9. 7, Ryan Nystrom (WS), 84-7. Javelin — 1, Brian Nash (TL), 147-6. 6, Je. Ladiges (WS), 125-9 [PR]. 9, Scoggins (TG), 112-6. 14, LaGrander (WS), 92-5. 16, Eli Caudillo (TG), 83-9. LJ — 1, Schnebly (TL), 19-0. 4, E. Nystrom (WS), 18-3 [PR]. 7, Garrett (WS), 17-7. 8, Cope (TG), 17-4. 11, Nicky Rubesh (TG), 15-7.5 [PR]. Pole vault — 1, K. Rubesh (TG), 10-6. 4, Brian Langfeld (TG), 8-6 [Equaled PR].

GIRLS RESULTS

Stevenson (S) 166.5, Washougal (W) 133.5, Hockinson (H) 86, Toledo (T) 85.5, Trout Lake/Glenwood (TG) 64.5, Corbett, Ore. (C) 35, Toutle Lake (TL) 34, Columbia High (WS) 31, Onalaska (O) 25.

100 — 1, Amanda Stump (S), 12.86. 5, Kindra VanLaar (TG), 13.96. 8, Adrienne DeVore (WS), 14.45 [PR]. 200 — 1, Stump (S), 27.12. 8, Kelsey Spadaro (WS), 30.72. 9, Heidi Nybroten (WS), 31.09 [PR]. 400 — 1, Elle Wade (W), 1:01.31. 3, Stump (S), 1:04.31. 7, Sandra Guzman (WS), 1:12.89 [PR]. 8, Mariah Smith (TG), 1:18.16 [PR]. 9, Josie Hurn (WS), 1:18.43 [PR]. 800 — 1, Tiffany Engle (T), 2:38.58. 6, Ana Vilnes (WS), 3:10.44 [PR]. 7, Holly Phares (TG), 3:15.75. 1600 — 1, Emily Simons (O), 6:06.49. 6, Vilnes (WS), 6:31.64 [PR].

3200 — 1, Stacy Johnson (H), 13:00.60. 2, Jessie Robertson (TG), 13:24.92 [PR]. 100 HH — 1, Maia Gabriel (S), 17.80. 300 LH — 1, Nikki Plante (S), 52.14. 8, Megan Anderson (TG), 56.88. 4x100 relay — 1, Stevenson, 52.90. 2, Toledo, 53.79. 4, Columbia High (DeVore, Hurn, Michelle McMillen, Spadaro), 57.23. 5, Trout Lake/Glenwood (Katie Welch, M. Anderson, Stephanie Anderson, VanLaar), 58.10. 4x200 relay — 1, Hockinson, 1:55.25. 2, Toledo, 1:55.58. 5, Trout Lake/Glenwood (Smith, Welch, Liz Vogt, M. Anderson), 2:02.39. 6, Columbia High (Hurn, McMillen, Nybroten, Spadaro), 2:05.66. 4x400 — 1, Washougal, 4:29.48. 2, Hockinson, 4:36.45. 5, Columbia High (Austin Duncan-Rudhe, Kirsten Larsen, Vilnes, Guzman), 5:14.22. HJ — 1, Jaylee Futter (W), 4-5. 2, Kirsti Garwood (S), 4-4. 6, Hurn (WS), 4-2.

Shot put — 1, Bailey Nelson (S), 32-3. 2, Heidi Greear (W), 30-8. 3, Dave’y Lumley (TG), 30-7. 7, Kaylene Tyndall (TG), 25-5. 9, Duncan-Rudhe (WS), 24-10. 11, Guzman (WS), 22-4. Javelin — 1, Jordin Seekins (W), 109-9. 2, Lumley (TG), 101-10. 5, Nybroten (WS), 83-7 [PR]. 6, Duncan-Rudhe (WS), 81-2 [PR]. 10, Audrey Hill (TG), 69-11 [PR]. LJ — 1, Kelsey Penner (S), 16-0.5. 6, Vogt (TG), 14-3.5. 8, Welch (TG), 13-3. TJ — 1, Penner (S), 33-3. Discus — 1, Lumley (TG), 105-0. 8, Tasha Johnson (TG), 65-7 [PR]. Pole vault — 1, VanLaar (TG), 8-0.

SHERMAN COUNTY INVITATIONAL

TRACK & FIELD MEET

— 15 teams —

At Moro, Ore.

Saturday, April 19

BOYS RESULTS

Culver, Ore. 135.5, Lyle/Wishram (LW) 9, Maupin, Ore. 64, Spray, Ore. 61, St. Paul, Ore. 49, Sherman County 45, Dufur, Ore. 40, Arlington, Ore. 38, Heppner, Ore. 34, Boardman, Ore. 21.5, Condon/Wheeler, Ore. 21, Mitchell, Ore. 13, Klickitat (K) 2.

100 — 6, Jonavan Jim (LW), 12.46. 7, Ty Freemantle (LW), 12.56. 13, Matthew Brewer (K), 13.26 [PR]. 18, Philip Fredriksson (LW), 13.92. 21, Steven McClusky (L), 14.59. 22, Billy Williams (K), 15.36. 200 — 4, Freemantle (LW), 25.73. 10, Nolan Smith (LW), 29.07. 400 — 1, Robert Phelps (L), 54.36. 2, Jim Price (LW), 54.43 [PR]. 4, Freemantle (LW), 58.20. 800 — 10, Tony Becker (LW), 2:42.65. 11, Brian Neifert (LW), 2:42.82. 1500 — 7, Neifert (LW), 5:26.99 [PR]. 8, Becker (LW), 5:35.54. 10, McClusky (LW), 5:55.92 [PR].

110 HH — 1, Henry Matai (L), 16.53. 7, Patrick Jirhjahn (LW), 18.62. 300 IH — 5, Jirhjahn (LW), 46.08 [PR]. 10, Fredriksson (LW), 48.79. 4x100 Relay — 1, Lyle/Wishram (Phelps, Jim, Matai, Freemantle), 47.23. 4x400 Relay — 1, Lyle/Wishram (Price, Phelps, Matai, Jim), 3:44.37. Shot Put — 3, Price (LW), 42-8.75. 6, Aaron Churchwell (LW), 38-2. 9, Dion Curtis (K), 36-1 [PR]. 19, Smith (LW), 31-2.5, 27, Williams (K), 27-9.25. Discus — 4, Matai (LW), 119-6 [PR]. 7, Smith (LW). 102-3. 10, Churchwell (L), 96-3. 23, Curtis (K), 60-1.

Javelin — 7, Fredriksson (LW), 127-4 [PR]. 7, Smith (L), 14:38.85. 10, Jim (L), 124-11 [PR]. 18, Brewer (K), 100-6 [PR]. 25, Curtis (K), 82-3 [PR]. HJ — 3, Jirhjahn (LW), 5-6 [Equaled PR]. LJ — 10, Fredriksson (LW), 17-0.25 [PR]. 12, Neifert (LW), 16-7.5 [PR]. 20, Becker (LW), 14-0.25. 21, Williams (K), 13-2. TJ — 7, Brewer (K), 37-0.5 [PR]. 10, Neifert (L), 34-1.5 [PR]. PV — 5, Phelps (LW), 10-0.

GIRLS RESULTS

Sherman County 170.5, Heppner 151, St. Paul 68.5, Lyle/Wishram (LW) 50, Maupin 47, Culver 27, Boardman 21, Spray 17, Klickitat (K) 13, Dufur 11, Arlington 8, Condon/Wheeler 2.

100 — 3, Lisa Donath (LW), 14.18. 6, Jessica Meier (LW), 15.12. 11, Tia Spino (K), 15.96. 200 — 2, Meier (LW), 30.73 [PR]. 400 — 3, Donath (LW), 1:08.54 [PR]. 6, Brittany Price (LW), 1:13.64 [PR]. 800 — 3, Elisa Carneiro (LW), 3:07.38.

Shot put — 5, Zoe Lindner (K), 29-10 [PR]. 7, Spino (K), 29-4. 10, Price (LW), 26-7.25. 16, Lexi Becker (LW), 24-11.5. 21, Brenda Lambert (K), 21-6.5. Discus — 3, Lindner (K), 93-3. 12, Lambert (K), 64-11. 13, Price (LW), 64-11 [PR]. Javelin — 1, Price (LW), 97-6 [PR]. 8, Lindner (K), 82-7. 12, Spino (K), 73-9. 14, Becker (LW), 72-3. 25, Lambert (K), 55-6. LJ — 2, Donath (LW), 16-0.5 [PR].

NON-LEAGUE PREP

TRACK & FIELD MEET

— 6 teams —

At Columbia HS

Thursday, April 17

BOYS RESULTS

Columbia High (C) 1st-137 points, Stevenson (S), Rochester (R), Toledo (T), Klickitat (K), Lyle/Wishram (LW).

100 — 1, Luis Roque (C), 12.04. 2, Enrique Granados (C), 12.37. 3, Jonavan Jim (LW), 12.39. 4, Ty Freemantle (LW), 12.41. 5, Evan Nystrom (C), 12.68. 200 — 1, Jarin Ladiges (C), 24.19 [PR]. 3, Robert Phelps (LW), 25.34 [PR]. 4, Nystrom (C), 25.42. 5, Freemantle (LW), 25.56. 6, Granados (C), 25.79 [PR]. 7, Herschel Sanchey (K), 26.46 [PR]. 8, Matthew Brewer (K), 26.71. 400 — 1, Roque (C), 52.98 [PR]. 4, Kyle Earls (C), 55.06 [PR]. 5, Freemantle (LW), 57.79 [PR]. 6, James Peterson (C), 58.83. 8, Rodger Lambert (K), 1:05.30. 800 — 1, Jim Price (LW), 2:09.62 [PR]. 3, Beau Kitchens (LW), 2:27.72 [PR]. 5, Brian Neifert (LW), 2:39.55. 6, Steven McClusky (LW), 2:40.71. 1600 — 5, Neifert (LW), 5:54.94 [PR]. 3200 — 1, Sanchey (K), 9:46.26 [PR]. 3, Miguel Reyes (C), 11:51.05 [PR]. 6, Kyle Murphy (LW), 12:05.73 [PR].

110 HH — 1, Henry Matai (LW), 16.50. 4, Patrick Jirhjahn (LW), 18.20 [PR]. 5, Jenson Ladiges (C), 19.73. 300 IH — 1, Brody Pestana (S), 46.11 [PR]. 2, Matai (LW), 46.13 [PR]. 4, Jirhjahn (LW), 47.98. 5, Philip Fredriksson (LW), 49.28. 4x100 Relay — 1, Columbia (Earls, Granados, E. Nystrom, Ja. Ladiges), 46.17. 2, Lyle/Wishram ((Phelps, Jim, Price, Freemantle), 47.22. 4x400 Relay — 1, Lyle/Wishram (Matai, Price, Jim Phelps), 3:43.59. 2, Columbia (Earls, Ja. Ladiges, Granados, Roque), 3:44.01. 4, Klickitat, 4:05.37.

Shot Put — 1, Ja. Ladiges (C), 42-9. 2, Price (LW), 40-9.5. 3, Ty Plummer (C), 36-9. 4, Aaron Churchwell (LW), 36-0.75. Discus — 1, Matai (LW), 113-4. 2, Plummer (C), 106-7. 4, Nolan Smith (LW), 103-1 [PR]. Javelin — 1, Kitchens (LW), 131-8 [PR]. 2, Fredriksson (LW), 119-8. 5, Je. Ladiges (C), 114-10. 6, Christopher Lambert (K), 113-6 [PR]. HJ — 1, Calvin Garrett (C), 6-0. 2, Lewis Meyers (S), 5-10. 4, Jirhjahn (LW), 5-4. LJ — 2, Zachary Mart (C), 18-8 [PR]. 3, Garrett (C), 18-4.5 [PR]. 4, Jeromie Mason (K), 18-2.5. 5, E. Nystrom (C), 18-2. 7, C. Lambert (C), 15-0. TJ — 1, Mason (K), 39-5. 3, Peterson (C), 36-10. 5, William Ward (C), 36-2. 7, Brewer (K), 32-4.

GIRLS RESULTS

Stevenson (S), Columbia High(C) 2nd-94.5 points, Rochester (R), Toledo (T), Klickitat (K), Lyle/Wishram (LW).

100 — 1, Amanda Stump (S), 12.80. 2, Teaera Churchwell (LW), 13.54. 3, Lisa Donath (LW), 13.69 [PR]. 4, Michelle McMillen (C), 13.98 [PR]. 8, Tia Spino (K), 15.74. 200 — 1, Stump (S), 25.88 [PR]. 2, Churchwell (LW), 28.82. 5, Kelsey Spadaro (C), 29.77 [PR]. 400 — 1, Stump (S), 1:04.39. 2, Churchwell (LW), 1:06.30. 4, McMillen (C), 1:07.74 [PR]. 6, Donath (LW), 1:09.75. 800 — 3, Joanna Villa (C), 3:00.63. 4, Elisa Carneiro (LW), 3:01.60 [Equaled PR]. 6, Ana Vilnes (C), 3:05.52 [PR]. 1600 — 1, Nozomi Honda (R), 5:57.60. 3, Villa (C), 6:36.58 [PR]. 4, Vilnes (C), 6:42.12. 3200 — 1, Josie Hurn (C), 20:28.98. 2, Kellyn McCutcheon (C), 20.29.84. 3, Adrienne DeVore (C), 20:37.74.

100 HH — 1, Samantha Brewer (K), 16.95. 2, Nikki Plante (S), 17.08. 300 LH — 1, Brewer (K), 51.03 [PR]. 2, Plante (S), 51.80. 4x100 Relay — 1, Toledo. 3, Lyle/Wishram (Jessica Meier, Jessica Cochenour, Donath, Churchwell), 55.98. 4x400 Relay — 1, Stevenson, 4:34.85. 3, Columbia (Sandra Guzman, Villa, Austin Duncan-Rudhe, Kirsten Larsen), 5:14.15.

Shot Put — 3, Spino (K), 28-10. 4, Zoe Lindner (K), 27-1. 6, Duncan-Rudhe (C), 25-10.5. 7, Brenda Lambert (K), 24-8. Discus — 2, Duncan-Rudhe (C), 94-3. 3, Lindner (K), 93-11 [PR]. 4, Lambert (K), 58-4. Javelin — 1, Brittany Price (LW), 87-0. 3, Heidi Nybroten (C), 79-6. 4, Duncan-Rudhe (C), 77-9. HJ — 1, Brewer (K), 5-0. 2, Ashley Chappell (S), 4-8. 4, Cochenour (LW), 4-8 [Equaled PR]. LJ — 1, Kelsey Penner (S), 15-11. 2, Donath (LW), 15-4 [PR]. 3, Whitney Reynier (C), 14-10 [PR]. 4, McMillen (C), 14-3. TJ — 1, Penner (S), 32-8. 2, McMillen (C), 29-8. 5, Reynier (C), 27-11.

[PR] = Personal Record

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment