0

Prep Track &Amp; Field

CHS boys, TLG girls claim team honors at all-county meet

Four first-place finishes, including two by thrower Ty Plummer, helped Columbia High’s boys track and field team score 129.83 points and win its third consecutive invitational meet title last Friday.

Plummer prevailed in the shot put and discus competitions at the second annual Mt. Adams Invitational in Glenwood with throws of 40 feet, 9.5 inches and 130 feet even.

The Bruins’ other wins came from Jonathon Frost in the 800-meter run (2:09.60) and Tate Peterson in the triple jump (38-11).

Second-place finishers for CHS were Zachary Mart (100 and long jump), Luis Roque (200; personal record, 23.34 seconds), Caleb Bell (300 hurdles) and the 4x100 relay of Roque, Evan Nystrom, Jenson Ladiges and Enrique Granados.

Lyle/Wishram, with five firsts and 119 points, finished as runner-up in the team competition.

The Cougars put themselves in contention by sweeping the sprints and the relays.

Cody Carlson took the tape in the 100 and 200 dashes—his time in the 200, 23.04, was a PR—while Ty Freemantle was first to the finish in the 400, in a time of 54.50.

The 4x100 relay of Robert Phelps, Carlson, Freemantle and Henry Matai won in 45.30, while the 4x400 crew (Phelps, Carlson, Kyle Murphy and Freemantle) completed its race in 3:34.40.

Other standouts in the meet were Bickleton teammates Patrick Maeder, who set a PR of 12-8 in the pole vault, and Andrew Venema, whose three PRs on the day included new best times in the 110 and 300 hurdles; and Klickitat’s Ron Prominski and Christipher Lambert, who placed 1-and-2 in the javelin.

Trout Lake/Glenwood, victorious in six events, racked up 142.5 points to win the girls side of the Mt. Adams Invitational. Columbia High, with 101, was second.

Neola Putnam and Liz Vogt each won two events for TLG. Putnam took first in the 800 and 1600 runs, while Vogt captured victories in the 200 and the long jump.

TLG’s other first-place performances came from Anna Schmid in the 300 hurdles and in the 4x400 relay, in which the team of Vogt, Emily Paxson, Schmid and Putnam finished with a 25-second margin of victory.

Columbia, too, excelled in the relays, winning both the 4x100 and 4x200 events before running second in the 4x400.

The 4x100 quartet—Whitney Reynier, Aleigha Rude, Kirsten Larsen and Kelsey Spadaro—beat the TLG crew by nearly six seconds, while the 4x200 relay of Lindsey Conn, Michelle McMillen, Rude and Spadaro finished nearly nine seconds ahead of Bickleton’s foursome.

Standouts from other schools included Samantha Brewer of Klickitat, who won the 100 hurdles, high jump and triple jump, and placed second in the long jump; and Lyle/Wishram’s Teaera Churchwell, first in the 100 and 400 dashes, and second in the 200.

Columbia’s top finishers in open events were Anna Anderson, second in the 800; McMillen, second in the 400 with a PR of 1:06.34; Tale Solfjeld, tied for second in the high jump; and Gates Curry, second in the 3200.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment